Cami Ezan ve Ankara’da Bir Günün Tezahürü

0
2276

Cami Ezan ve Ankara’da Bir Günün Tezahürü

Ankara’da bir günü daha bitirirken en son Ahmet Hamdi Akseki Cami ile göz göze geliyorum. Üç yıl önce tanışmıştık onunla. İlk gördüğüm anda sade güzelliğine hayran olmuş, dupduru ve dimdik duruşuna vurulmuştum.

Cami kültürü bizim için çok önemli olsa da beni etkileyen iki cami vardır. Biri Ahmet Hamdi Akseki Cami, bir diğeri de Of’da bulunan mimari ve çinilerine hayran olduğum Büyük Cami. Ne zaman yolum Uzungöl’e düşse, mutlaka Büyük Cami’ye uğrar ve ruhuma derin bir nefes çekerdim. Büyük Cami’yi her görüşümde çocuk gibi sevindiğimi hatırlıyorum.

Şimdilerde Ahmet Hamdi Akseki Cami ile o çocukluk duygularımı tazeliyor ve sanki çok yakın bir dostumu görmüş gibi seviniyorum her göz göze gelişimizde. Az önce onunla göz göze geldiğimizde yine önce içime bahar gibi bir sevinç doldu ve gülümsedim. Sonrasındaysa aklıma düşen dip notlar gülümseyişimi buruklaştırdı.

 

Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarını okuyorum şu günlerde. Kur’an öğretmenin yasaklandığı, ezanın Türkçeleştirildiği ve namazda okunan surelerin Türkçe olarak okunmasının dayatılmaya çalışıldığı günlerden bahsediyordu son okuduğum bölümler.
Tam da Ahmet Hamdi Akseki Caminin büyüsüne kapılıp da mest olduğum anda bu düşüncelerin zihnime düşmesi gülümseyişimde bir bomba etkisi yarattı ve bir anda yüzüm asıldı. On beş gündür bu camiden yatsı ezanını tıpkı Kâbe makamı ve edasıyla dinleyişimi düşündüm. Allah’ım, ne muazzam bir büyü o yatsı ezanları…

O ezanların olmayışını düşündüm. Tanrı uludur. Tanrı uludur…

Hiç hoş değildi bu manzara, nasıl olurdu da ezan değiştirilirdi. Nasıl olurdu da camiler kapatılır ve ot deposu haline getirilirdi. O acı günleri yaşamanın ağırlığını düşünün gelin bir de…

Bir müddet bu düşüncelerle boğuştuktan sonra kendime geldim. Yeniden gülümsedim Ahmet Hamdi Akseki Cami’ye. Çok şükür bu büyük nimete.
Siz siz olun bu camiye yolunuz düşmeden ve bir yatsı namazını burda kılmadan ölmeyin. Ve o kara günleri bir daha yaşamamak için dua edin…

Ayşe Kaya
Ankara/ 15.04.2017
Not: Camilere ait fotoğraflar bana ait değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here