Kur’an gençleri

0
423

Kur’an’ın Gençleri

Şehir uyur, sesler uyur ve nihayet yorgun düşüp gece de uyur.

Nazlı nazlı seherin serinliği yayılır sonra yeryüzüne, yeni gün elbisesini giyinir âlem.

“Bismillah” diyerek sabah namazının ardından dükkânını açan Mehmet amca düşer bir tek yollara, bir de gönlünü Kur’an’a kaptıran hafızlar koşar sıralara.

Gün erken başlar Kur’an yolcuları için. Sabahın bereketiyle aydınlatırlar gönüllerini ve hıfz ettikleri her ayetle daha da aydınlanır gönülleri ve gelecekleri.

Gül yüzlü, güzel gönüllü Kur’an’ın çocukları; Peygamber müjdesine, Allah rızasına gönül veren Kur’an’ın gençleridir onlar.

Yürek işidir hafızlık. Zamana meydan okuma, hayata bereket katma fiilidir…

Uzun bir yolculuktur bu, sağlama alınan, sıkı kurulan bir dostluktur. Hafızlık sürekli tekrar ve okuma işidir. Çalışma fiilinin en görünen halidir hafızlık. Azimdir, sabırdır, peygamber izinde yürümenin 21. yüzyıl halidir.

Günlük dersini tamamlayan hafız günü bitirmez. “Durun, daha Bismillah, yeni başlıyoruz.” der hal dili ile…

Sadece Kur’an ezberlemek değildir hafızın işi. Öz mayasındaki iyilik fıtratını koruyup, iyi insan olma yolunda atar tüm adımlarını. Arkadaşlıkları sağlamdır, saygılıdır, güvenilir ve yardımseverdir. Çünkü o tüm benliği ile Kur’an öğrencisidir. İncitemez en ufacık zerreyi, yaratılmış tüm mahlûkun merhamete ihtiyaç duyduğunu bilir.

Hafızlık en büyük ilim kapısıdır.  Kur’an ezberinin ve sosyal etkinliklerin yanında dini ilimler vardır kurs sıralarında. Hz Peygamberin hayatı, ahlak ilkeleri, ibadetlerimiz ve inanç esaslarımız çerçevesinde ilim kapılarını da tek tek açar hafız. Engin bir deryadadır o artık, ne hayattan kopar ne de hız ve haz çağının tuzaklarında oyalanır. Doğru bilginin eşiğinde durur ve vakar duruşuyla “ben buradayım” der.

Yavaş yavaş gün bitmeye niyetlense de hafızın zamanı kıymetlidir. Boşa geçecek zamanı yoktur onun. Ertesi günün dersine bakmadan yatmak olur mu, hafız yine Kur’an’la buluşmadan uyur mu? Ne güzel bir kucaklaşmadır bu. 24 saatin en anlam bulmuş halidir ve zamanın ibadete dönüşmesinin göstergesidir…

İşte böyle geçer hafıza günler, bir tek ana kucağından ayrı olmak hafızı üzer. Ama anne duası vardır hafızlıkta, baba duası vardır. Hafız olup da annesinin babasının, aile büyüklerinin elini öpeceği günü hayal eder hafız ve bu gururla bakar ailesinin resmine. Sonra bir öpücük kondurur o resme ve o mutlulukla başlar bir sonraki güne…

Hafızlık ömür boyu süren bir mekteptir. Bu okuldan mezun olunmaz, ezber biter, ders biter, hafız kurstan ailesinin yanına döner ama hikâye bundan sonra başlar.

Çünkü onlar artık yürüyen Kur’an’dırlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here