Anlık korku

0
625

Anlık korku diye bir şey var. Duyduğumuzda ve ya okuduğumuzda birden bire yüreğimizi ağzımıza getiren ve evhamın peşine düşüren. Peki, bu anlık korkuları en çok nerede yaşıyoruz? Tabi ki dinde, ölümle ilgili konularda…

Dinle bağımız öylesine yüzeysel ki bir kısmımız dini sadece namaz kılmak ve ya baş örtmek sanıyor, bir kısmımız da mistik bir anlayışla, “kalbim temiz daha ne olsun” mantığıyla dini daracık bir kalıbın içinde saklamaya çalışıyor. Kolay kolay başka konulara girmeye çekiniyoruz. Güzel ahlakın aslında dinin tam da istediği insan modeli olduğunu ya da ibadetlerin ahlakı süslediğini ve ikisinin birbirinden ayrılmaması gerektiğini, doğru insan modelinin bu olabileceğini dinle ilişkilendirmekten çekiniyoruz.

Bu kadar dar bir açıdan bakınca da korkuyoruz. Neyden mi? Az önce de bahsettiğim gibi anlık olaylardan. Mesela birisi çıkıyor gelecek hakkında korku senaryoları yazıyor dini bir alt yapıya dayandırmaya çalışarak, başka birisi çıkıyor bir Cuma gecesi ansızın şöyle olacaktır diyor ve bu senaryoyu yine dini kesimde duyurmaya başlıyor. Peki, sonra ne mi oluyor? Bu okuduğumuz korku senaryoları beynimizde canlanmaya başlıyor, gözümüzün önüne o an ne olacağı geliyor. Sonumuzun geldiğini düşüyoruz bazen, bazen de daha düşünmeye bile fırsat bulamadan o facianın ortasında kaybolup gidiyoruz. Korkuyoruz velhasıl, endişeye kapılıyor ve kalbimizin ritminin nasıl da değiştiğini fark ediyoruz.

Peki, korkunun ecele faydası var mı? Cevabı ne kadar açık değil mi? Yok…

Korkunun ne ecele ne akıbete ne de imana faydası var. Akıbete faydası olan tek şey nedir biliyor musunuz? Aslında biliyorsunuz, hepimiz biliyoruz ama gelin görün ki bazen unutarak yaşıyoruz. O zaman bir daha hatırlayım isterseniz. Akıbete faydası olan tek şey iyi bir kul olma yolunda ömür geçirmektir. Bir Cuma gecesi ansızın duyulacak bir sesi beklemeden, felaket senaryolarını duymadan nefsini muhasebe etmektir.

Kul zaten iyi ise, amelleri ve ahlakı iyilik üzerinde sabit ise hangi kötü senaryo onun akıbetini kötü kılabilir? Gönlü Allah’la dolan, yolu Allah yolu olan, Kur’an dostu olan, secde ehli olan, nefsini her türlü çirkinlikten tutan için korku var mıdır? Onlar her hale hazırlıklıdır. Ecel de haktır, son da…

Hâsılı; anlık korkuların peşini bırakalım. Allah’u Teâla zaten yüce kelamında her canlının bir sonunun olduğunu haber vermedi mi bize? Bundan daha başka haber beklemeye gerek var mı?

Sözün bittiği yerdeyim. Kendimizi yeniden yoklama zamanıdır şu anlar. Her nefesle zaten sona biraz daha yaklaşıyoruz. Anlık korkuların peşini bırakalım. Allah’ın emrettiği Kur’an ve sünnet yolundan ayrılmayalım.

Vesselam…

08.05.2020
Ayşe Kaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here