Bir Yılın Bilançosu

0
1163

Bir Yılın Bilançosu

Bir yılın son sabahı haberi sunan spiker; “Ne çok kayıp verdik.” diyor.
Ve tek tek sayıyor 2014 yılının vefat eden ünlü simalarını. Ünlü simalar ekranda yâd edilirken, sessiz sedasız göçenlerde sessizce anılıyordu. Ölüm medyatiklik gözetmiyordu, yaşa başa bakmadan alıyordu canları.
Sevdiğini kaybetmek acı, “Allah rahmet etsin” cümlesinden ve arkalarından hayır duadan başka bir şey gelmiyordu elden…

Bir yılın bilançosu canlar değildi sadece. Şöyle bir gözümüzü çevirdik dünyaya. Kan, silah ve gözyaşlı tablolar seyrettik bol bol. Ölen çocukları ve masumları gördükçe sabrımızı kaybettik. “Benim ülkemde değil ki.” Deyip te şuursuzca davrandıkça insanlığımızı kaybettik. Dış dünyada sıcak gelişmeler olurken biz sıcak koltukta film izler gibi haber izledikçe merhametimizi ve vicdanımızı kaybettik.

En çok kaybı kendi ülkemize bakınca verdik, yolsuzlukları, adaletsizlikleri gördükçe metanetimizi kaybettik. Savaş yerine dönen sokakları, kırılan camları gördükçe servetimizi kaybettik. Okuyup araştırmaktan yoksun, her duyduğuna inanan, galeyana gelen kalabalıkları gördükçe geleceğimizi kaybettik. Zenginle fakir arasındaki uçurumu bir kez daha gördükçe sağduyumuzu kaybettik.

Bir Yılın Bilançosu
Bir Yılın Bilançosu

Bir yılın bilançosu bu kadar da değildi ne yazık ki.
Çürük dallara bağladığımız umutlarımız kırılarak kayboldu önce, sonra yanlış kişilere duyduğumuz güvenimizi kaybettik. Canım dediğimiz kişiler canımızı yakınca sevme hissimizi kaybettik. Zor günlerimizde omuzuna dayanacak dostlarımız kendileriyle meşgulken dostluğumuzu kaybettik.

Akıl dağınıklıklarımız yüzünden kimi zaman başarımızı kaybettik.
Canımız yandıkça gücümüzü kaybettik. Sözünde durmayanları gördükçe doğruluğa karşı inancımızı kaybettik. İhanetlerin moda niyetine yaşandığına şahit oldukça dürüstlüğümüzü kaybettik.

Derken bir şeyler oldu, kalp atışlarımız teklemeye başladı, aşkı kaybettik.
Ve bunca kaybın arasında sendeledik, zaman zaman yaşama sevincimizi kaybettik…

Ne çok kayıp verdik bu yıl, Allah rahmet etsin bize!

31. 12. 2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here