Ebru Nasıl Yapılır?

2
4334
Ebru Nasıl Yapılır?

Ebru Nasıl Yapılır?

Ebru Nasıl Yapılır? Biraz uçarı kaçarı bir mizacım var. El sanatları dendiğinde gözlerimi açar, genelde pek çok türüne ilgi duyarım. “Ebru nasıl yapılır” diye iyice meraklandığım bir dönem de, ebru kursunun açıldığını söyledi arkadaşlar. İlçede oturduğumuz için öyle her istediğiniz kursu bulamıyorsunuz o zamanlar, yıl 2010 ve Sivas’ın Suşehri ilçesindeyiz.

Bana sorarsanız, ebru sanatı muhteşem bir antidepresan. Kendinizi dinlendirmek ve ruhunuzu dinlemek için mükemmel bir araç. Ebru sanatı, büyüsüyle insanı kuşatan ve gizemli dünyası sayesinde bambaşka bir boyut sunan hobi. Bu yüzden de mutlaka ebru nasıl yapılır öğrenmeli ve renklere teslim etmelisiniz kendinizi.

Velhasıl, istediğim bir hobiyi daha gerçekleştirmenin mutluluğu ile ebru kursuna kaydoldum. Başladığım zaman kurs açılalı birkaç hafta olmuştu. Diğer kursiyerler artık işin inceliklerini biraz biraz kapmaya başlamışlardı. Her ilk girdiğim ortamda kendimi uzaydan gelmiş gibi hissetmem meşhurdur. Bir birinden güzel ebruları gördükçe yine aynı hisse kapılıp, “Eyvaaaah, ben nasıl yetişeceğim arkadaşlara.” Diye içimden geçirip, telaşımı çaktırmamaya çalışmıştım ama ne yalan söyleyeyim gözüm korkmuştu.

İlk iş olarak malzeme siparişimizi verdik. Ebru sanatı aslında doğal malzemelerle yani kök boya ve kitre için sığır ödü kullanılarak yapılsa da, bizim bu malzemeleri bulmamız biraz zor olduğu için sentetik malzemeler kullandık. Ana renkler, hazır kitre, tekne, birkaç boyutta fırça ve biz ile malzemelerimizi tamamladık.

İlk fırça, ilk deneyim…

Hazır kitre dediğimiz şey, teknenin boyutuna göre 1 ya da 1.5 litre su ile inceltilen bir sıvı. Kıvamını ilk etapta tutturmak oldukça zor. İlk ebru deneyimimi daha önceden hocamızın hazırlamış olduğu kitre üzerinde gerçekleştiriyorum. Kitrenin kıvamı, ebru yapımı için oldukça önemli. Eğer kitreniz olmamışsa, ebrularınız bozuk olacak demektir. İstediğiniz sonucu alamamak ise canınızı sıkacaktır. Hele ki yeni başlayanlar için kitrenin bozuk olması büyük bir hüsran demektir.

Ebru Malzemeleri
Ebru Malzemeleri

Teknemize boşalttığımız kitre üzerinde fırça atışlarını öğreniyorum ilk önce. Her fırça atışı beni havaya sokmaya yetiyor da artıyor bile. Hatta fırça atışlarını yaparken biraz da şımarmaya başlıyorum. “Tamam ya, ben bu işi kaptım…”

Ebru sanatının incelikleri fırçayı tutuşunuz, kitrenin kıvamı ve el becerinizde gizli. Fırça tutmayı öğrenip, rastgele renk atışları ile “Serpme Ebru” yapımını öğrenmiş oluyorum ilk önce. Ebru yapmayı azıcık çözmenin heyecanıyla, hemen lale yapmak istesem de hocamız izin vermiyor haliyle. Bu işler o kadar kolay mı, ilk günden lale yapılır mı? Ben yapılır sanıyordum, yapılmıyormuş. 

Ebru kursu benim için oldukça eğlenceli olarak ilerlemeye devam etti. Her gittiğim gün yeni yeni ebrular yapmak ve ortaya çıkan ebruya bakıp, “Bunu ben yaptım” demek muhteşem bir duygu. Ebru nasıl yapılır diye hep merak edip dururken, şimdi yapıyor olmak insana nasıl da iyi geliyor.

Ebru yapımı her ne kadar keyifli olsa da, aynı zamanda sabır da istiyor. Zaman geçtikçe yeni ebru teknikleri öğreniyoruz. “Tarak Ebru, Battal Ebru, Çiçek Ebru, Hatip Ebru” derken gelsin birbirinden güzel teknikler. Her birini hevesle öğrensek de istediğimiz gibi olmayan ebruları görmek azıcık da sinirlendiriyor hani. Kafanızda tasarladığınız ebrunun, istediğiniz gibi olmama ihtimali bizim gibi acemiler için daima mevcut…

Ebru Nasıl Yapılır
Ebru Nasıl Yapılır

İşin en güzel yanı ise, birazcık evi kirletme ihtimali söz konusu olsa da ebru yapımını evde de sürdürmek. Zaman sınırı olmadan çalışmak daha da rahatlatıyor insanı. Ben de çalışmalarımın çoğunu evde devam ettirmeyi tercih ediyorum.

Güzel şekilleri ile hatip ebru, yapmayı oldukça sevdiğim bir ebru türü oluyor. Çiçekleri tutturmak biraz zorlasa da ortaya çıkan laleler ve papatyalar hevesimi katlıyor. En kolay lale, menekşe ve papatya yapabiliyorum ben. Karanfil ve gül kâbusum oluyor. Bu yüzden de genelde laleli, menekşeli ebrular yapmayı tercih ediyorum garanti sonuç için.

Neyse efenim, günler geçe dursun. Benim bir kursu sonuna kadar düzenli olarak tamamladığım vuku bulmamıştır. Kafama göre takıla takıla ebru kursunu bitiriyoruz. Sene sonu sergisinde pek çok ebrum sergileniyor ve kendini beğenmişlik gibi olmasın ama oldukça da beğeniliyor ve satılıyor. Eeee, halkımız sanattan, ben de satış tekniklerinden anlayınca ebru kursu masraflarını çıkarmış oluyorum böylece…

Ebru Örnekleri
Ebru Örnekleri

Ebru nasıl yapılır, sorusunun cevabı bir zamanlar benim için gizemli bir dünyaydı. Ancak şimdi ebru yapımını bilmek ve sevdiklerimin evlerinde benim ebrularımın olması inanılmaz güzel bir duygu.

************

Demem o ki, eğer ebru sanatına ilginiz varsa asla ertelemeyin. Mutlaka bir ebru kursuna başlayın ve benim gibi amatörce de olsa evinizin duvarını kendi ebrularınızla süsleyin. Onlarla her göz göze gelişiniz sizi mutlu edecek ve yeniden aynı heyecanı yaşatacaktır. Uzun vadede vaktiniz yok diye ihmal ediyorsanız eğer, siz de benim gibi fırsat buldukça gidip gittiğiniz vakitlerde kendinizi terapi edebilirsiniz.

Eğer ebruya karşı bir ilginiz yoksa ama acaba hangi hobiyle uğraşsam diye düşünüyorsanız, o zaman da yine ebru sanatı diyeceğim. Çünkü ebru sanatındaki asalet ve büyü bana sorarsanız bambaşka…

Artık bu satırları sonlandırmanın zamanı gelmiştir. Son söz olarak diyorum ki ruhunuza birazcık sanat katın ve ebru yapın.

Ebru kursu dört gözle yolunuzu bekliyor.

Unutmayın, her şey bir yana ebru en çok gönülle yapılır. Gönlünüzü fırçanın ucuna takmayı unutmayın…

Ayşe Kaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here